Зміст:
Як оновити БІОС на материнській платі ПК? Це питання періодично виникає перед просунутими користувачами. BIOS – це вид базового програмного забезпечення, яке вбудовано в материнську плату вашого комп'ютера або ноутбука. Дослівно з англійської абревіатура BIOS розшифровується як "базова система введення/виводу" (Basic Input/Output System). Цей набір мікропрограм керує комп'ютером перед завантаженням основної операційної системи.
Крім того, через BIOS користувач може налаштувати параметри роботи ПК: частота процесора, напруга живлення, порядок завантаження дисків тощо. А в процесі роботи операційної системи BIOS дає змогу операційній системі та встановленому ПЗ взаємодіяти з апаратними компонентами.
Важливо зазначити, що BIOS – це застаріла назва базової системи вводу/виводу, що використовується швидше за звичкою. Сьогодні переважно використовується інтерфейс UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), який є більш сучасним і функціональним аналогом BIOS.
Звичайному користувачеві, який використовує ПК або ноутбук для повсякденних завдань, ігор або простої роботи з текстами і файлами, оновлення БІОС навряд чи знадобиться. У крайньому разі, якщо ноут починає працювати некоректно, набагато простіше віднести його до сервісного центру, де фахівці "пофіксять" систему, зокрема й виконають оновлення BIOS до найостаннішої прошивки.
А ось просунутим користувачам оновити BIOS найімовірніше доведеться в таких ситуаціях:
Є категорія користувачів, яким так і хочеться щось оптимізувати у своєму комп'ютері. Однак, BIOS – вельми делікатна система, що відповідає за нормальну роботу материнки та інших компонентів ноутбука. І якщо не бажаєте нести ноут у ремонт, від оновлень БІОС краще відмовитися в таких випадках:
Перед тим, як оновлювати БІОС, рекомендується зважити всі "за" і "проти", а також створити резервні копії даних. Якщо все ж зважилися оновити BIOS, ретельно дотримуйтесь інструкцій виробника, щоб мінімізувати ризики.
Використовуйте комбінацію клавіш WIN+R для виклику командного рядка. У вікні "Виконати", що з'явилося, введіть команду msinfo32 і натисніть OK. З'явиться вікно "Відомості про систему":
На сайті виробника ПК або системної плати можна перевірити наявність оновлень і нових версій BIOS. Рекомендується уважно почитати, що нового пропонує ця прошивка. Можливо, вона не вирішить проблем із продуктивністю пристрою.
Якщо між вашою поточною і новою версією UEFI є кілька проміжних версій, є ризик, що нова прошивка не працюватиме коректно. Тому оновлювати БІОС доведеться кілька разів, встановлюючи кілька версій по черзі. В описі до кожної версії БІОС має бути зазначено, які версії вона може замінити.
Найпростіший спосіб – автоматичне оновлення БІОС. Що потрібно зробити, щоб BIOS оновився автоматично:
Власники ноутів HP можуть оновити BIOS в автоматичному режимі, дотримуючись такої інструкції:
Після завантаження оновлення запустіть програму встановлення і просто виконуйте інструкції на екрані.
Ще один системний інструмент для оновлення BIOS на ПК і лептопах HP – HP Support Assistant. Він може бути попередньо встановлений на ваш пристрій, або доведеться завантажити з сайту виробника. Після запуску утиліти, вона аналізує систему і пропонує оновити BIOS через Windows. Залишиться тільки перезапустити комп'ютер, щоб обнова встановилася і запрацювала. Загалом, це корисна прога для підтримки компа в актуальному стані.
Власники ноутбуків Asus для автоматичного оновлення BIOS можуть скористатися утилітою MyAsus. Вона працює за аналогією з описаним вище ПЗ, тобто підтримує систему в актуальному стані. З її допомогою можна автоматично оновлювати BIOS, драйвера, програмні продукти Asus, оптимізувати пам'ять тощо.
Встановлення нового файлу BIOS таким чином виконується в режимах UEFI або Legacy. Загалом, нічого надскладного – ви можете оновити БІОС через БІОС буквально за кілька хвилин. Однак дуже важливо, щоб ноутбук було під'єднано до адаптера, оскільки в разі невдалого встановлення прошивки БІОС можливі серйозні проблеми аж до зльоту Віндовс і несправності материнки.
Приблизно так само можна оновити БІОС із флешки на ноутбуках і ПК інших виробників:
Процедура не найскладніша. Однак необхідно бути гранично уважними, оскільки, якщо неправильно оновити БІОС на ПК (наприклад, намагатися встановити невідповідну під вашу материнку версію) система перестане завантажуватися.
Така операція може знадобитися, якщо самостійно збираєте ПК або бажаєте встановити новий процесор на стару материнську плату. Щоб оновити BIOS під новий процесор, потрібно:
Якщо завантаження не вийшло, можливо, материнка не розпізнала накопичувач (замінити версію 2.0 на 3.0), неправильно завантажено версію прошивки, неправильно перейменовано файл, флешку неправильно відформатовано, або ви неправильно зберегли на ній файл із прошивкою (зазвичай йде у вигляді ZIP-архіву).
Тепер ви знаєте, як оновити BIOS. Але трапляється, що після оновлення виникають різноманітні помилки, а деякі з них спливають тільки через деякий час, оскільки BIOS відповідає за взаємодію апаратних компонентів і ПЗ між собою.
Як перевірити ноутбук після оновлення БІОС? Очевидно, що чорний екран після першого ввімкнення свідчить про те, що обнова не пройшла гладко. Можливі дрібніші неприємності – не працює один із роз'ємів USB. У такому разі необхідно звернутися в сервісний центр, де за допомогою спеціальних засобів знайдуть помилки і викликані ними пошкодження. Самостійно розібратися з проблемою під силу лише дійсно просунутим користувачам.