
Зміст:
Дізнатися точні характеристики і властивості ноутбука може знадобитися в найрізноманітніших ситуаціях. Наприклад, збираєтеся встановити нову гру, але не знаєте, чи відповідає ваш ПК або ноут мінімальним системним вимогам. Є багато способів дізнатися параметри комп'ютера як на Windows, так на macOS і Linux. Розглянемо найпопулярніші з них.
Найпростіший спосіб подивитися параметри комп'ютера:
Альтернативний метод дізнатися характеристики ПК на Windows – скористатися комбінацією клавіш WIN+Pause. Натиснувши ці клавіші, ви теж потрапите на сторінку з параметрами вашого комп'ютера. Тут вказана основна інформація: бренд і точна назва моделі та серії вашого ноутбука, модель материнської плати, обсяг оперативної та вбудованої пам'яті, версія Windows, розрядність системи. Якщо потрібно дізнатися, чи відповідає ваш ПК системним вимогам тієї чи іншої комп'ютерної іграшки, цього методу перевірки цілком вистачить.
Отримати докладнішу інформацію про технічні характеристики ПК і його компоненти можна через диспетчер пристроїв. Потрапити в диспетчер пристроїв Windows, щоб подивитися всі параметри вашого ПК, можна різними способами:
Є й інші способи, але всі вони призведуть до того, що відкриється диспетчер пристроїв з деревоподібною структурою. З його допомогою можна не тільки подивитися характеристики комп'ютера, а й виправити помилки або оновити драйвери. У разі системних збоїв навпроти того чи іншого компонента з'явиться знак питання або оклику.
Якщо цікавитеся, як подивитися характеристики пк на windows 11, можна скористатися ще одним вбудованим інструментом Windows – DirectX (DXDIAG):
Тут містяться докладні дані про процесор, кількість ядер, внутрішні накопичувачі SSD, жорсткі диски та їхній об'єм, відеокарту, частоту CPU, версію BIOS, динаміки, засоби введення тощо. Одним словом, корисна прога, що дає змогу подивитися всі характеристики ПК в одному вікні.
Якщо ваш ноутбук досі працює на Віндовс Сімка, у Параметрах є вбудований засіб – Індекс Продуктивності. Утиліта дає змогу не тільки глянути характеристики ПК, а й оцінити ефективність роботи ОС, заліза і компонентів. Перед запуском врахуйте, що прога показує результат не відразу, а деякий час діагностує систему. Після завершення діагностики ви бачите Індекс продуктивності у вигляді оцінки. Максимальна оцінка - 9,9 балів. Також вам підкажуть, як підвищити продуктивність системи.
Індекс продуктивності можна запустити і на ноутах із пізнішими версіями Віндовс. Для цього потрібно:
У базовій системі введення-виведення також містяться відомості про ПК: процесор, оперативка, SSD накопичувач та інші компоненти. Щоб потрапити в BIOS, потрібно ввімкнути ноутбук і, не чекаючи завантаження Віндовс, натиснути одну з функціональних клавіш (для Lenovo це F2).
Є безліч методів, як подивитися характеристики ПК на Windows 10 за допомогою програмного забезпечення третіх сторін:
Портативна мікроскопічна утиліта для Windows 8.1 і вище. Призначена для оцінки та перегляду індексу продуктивності вашого ноутбука. Займає всього 50 KB.
Безкоштовний додаток, щоб швидко подивитися параметри комп'ютера:
Ця прога, як і диспетчер пристроїв Windows, показує відомості про систему в деревоподібному вигляді. З її допомогою ви можете подивитися повні характеристики комп'ютера від моделі материнської плати до температури апаратних компонентів і обертів кулера, а також перевірити вільне місце на жорсткому диску HDD.
Застосунок від Piriform (розробника CCleaner). Якщо думаєте, як подивитися характеристики ПК у найдрібніших подробицях, варто завантажити Speccy. Інформації більш ніж достатньо – від даних про процесор і системну плату до діагоналі монітора або IP-адреси та стану підключення до Wi-Fi.
Якщо у вас iMac, MacBook Air M1 або найбільш просунутий на сьогоднішній момент Apple MacBook Pro M3 Max, відкрити характеристики ПК також можна різними методами.
У верхньому лівому кутку монітора знаходимо логотип «Яблука» і клацаємо по ньому. У вікні, що відкрилося, потрібно знайти «Про цей Mac». Тут ми побачимо:
Для отримання більш докладних відомостей про залізо і компоненти Макбука потрібно натиснути «Детальніше» або «Звіт про систему».
Мультиплатформна утиліта, яка показує характеристики вашого Макбук:
Інформацію можна отримувати у вигляді графіків або чисел.
Програма для поціновувачів «яблучних» девайсів. Якщо думаєте, де подивитися характеристики комп'ютера Mac, встановіть цю безкоштовну утиліту. Плюс її в тому, що вона не тільки показує дані про вашу конкретну систему. Це ще й докладний довідник із характеристиками всіх пристроїв Apple.
Завантажити цю програму можна безкоштовно на App Store. iStat Menus охоплює величезний спектр статистичних даних, включно з монітором, CPU, GPU, пам'яттю, використанням мережі, використанням і активністю диска, датою і часом, зарядом батареї та іншими системними параметрами для пристроїв на macOS.
Якщо використовуєте саме цю операційку, ось як подивитися параметри ПК:
Ця утиліта входить до більшості дистрибутивів Linux. Для запуску потрібно:
Утиліта показує всі стандартні дані про систему, зокрема відомості про під'єднані пристрої (наприклад принтери).
Проста програма, яка може виводити інформацію про систему на робочий стіл. Завантажити її можна за допомогою команди:
sudo apt-get install neofetch
Практично аналог CPU-Z для Windows. Відображає максимум інформації про комп або ноутбук, аж до швидкості кулера і температури відеокарти.
На Linux є багато команд, щоб дізнатися ті чи інші характеристики ПК:
Знаючи, як перевірити характеристики ноутбука на Windows, macOS або Linux, ви завжди зможете підстрахуватися від обману під час купівлі вживаних комп'ютерних пристроїв.