Зміст:
Як потрапити в BIOS на ПК або ноутбуці з ОС Windows, які комбінації клавіш для цього потрібно використовувати? Наші рекомендації допоможуть вам зайти в БІОС на ПК і ноутбуках різних брендів.
Щоразу, коли користувач вмикає ноутбук або персональний комп'ютер, БІОС – базова система введення/виводу – завантажує операційну систему Windows і персональні налаштування. BIOS або Basic Input/Output System – це вбудоване в материнську плату програмне забезпечення, що відповідає за завантаження системи. У момент увімкнення BIOS виконує тестування апаратних компонентів POST (Power-On Self-Test), щоб переконатися, що всі під'єднані пристрої працюють правильно, перш ніж завантажити операційну систему.
Навіщо може знадобитися вхід у БІОС:
Через BIOS можна виконати й інші налаштування, наприклад змінити параметри звукової карти, налаштувати роздільну здатність або частоту оновлення дисплея тощо.
На додаток скажемо, що сьогодні більшість виробників ПК і ноутбуків перейшли на новий набір програм базового рівня – UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) зі зрозумілішим інтерфейсом і ширшим функціоналом. Однак, щоб не вводити користувачів в оману, по-старому використовується термін BIOS або BIOS/UEFI. За великим рахунком, обидві ці системи виконують одну й ту саму функцію – коректна ініціалізація роботи операційної системи та апаратних компонентів.
Відразу ж після натискання кнопки Power, BIOS починає тестування системи POST. У цей момент, до появи вітальної заставки Windows, ми бачимо чорний екран із логотипом ноутбука. У лівому нижньому кутку, як правило, висвічується напис типу "Press F2 to Enter Setup". Тобто, якщо натиснути функціональну клавішу F2, ми і потрапимо в налаштування BIOS. Але різні виробники використовують свої способи входу в BIOS.
Якщо користуєтеся ноутбуками цього відомого виробника з КНР, зайти в Біос на Леново можна кількома способами:
На ноутбуках Lenovo ThinkPad, щоб потрапити в BIOS, потрібно натискати F1. Або після натискання Power утримуйте Enter, а коли з'явиться меню переривання запуску Віндовс (синій екран Start Up Interrupt Menu), натисніть F1, щоб увійти в налаштування BIOS.
Оскільки асортиментний ряд ноутбуків Lenovo дуже широкий, для кожної моделі ноута може використовуватися своя комбінація клавіш, щоб зайти в Біос на Леново. Яку саме клавішу натискати, ви бачите щоразу, коли запускаєте свій лептоп. Як правило, це F1, F2 або комбінація Fn+F2. Клавішу F1 також використовують, щоб зайти в Біос на комп'ютері Lenovo.
Щоб потрапити в налаштування BIOS/UEFI на ноутбуках Acer, необхідно виконати такі дії:
На персональних комп'ютерах, десктопах і моноблоках Acer для запуску BIOS потрібно натискати клавішу Delete відразу ж після появи стартового екрана Acer.
Саме такі гарячі клавіші для входу в БІОС з ноутбуків і ПК Acer вказані на офіційному сайті виробника. Однак деякі користувачі пишуть, що не змогли увійти в БІОС за допомогою F2 або Del. У такому разі варто протестувати комбінацію Fn+F2 або натиснути F1. На старіших моделях ноутбуків використовувалися комбінації:
Також можна увійти через F12 на екрані Acer і вибрати "BIOS SETUP".
Щоб потрапити в системні налаштування BIOS/UEFI на ноутбуці ASUS, можна використовувати класичну комбінацію:
Для деяких моделей Асус відкрити Біос на ноутбуці можна клавішею Del, або одночасним натисканням DEl+F9. Є ще варіант входу через завантажувальне меню. Для цього потрібно:
У завантажувальному меню і в самому BIOS мишка не працює. Навігація по меню виконується за допомогою стрілок. А вибір тих чи інших параметрів, наприклад повернення до дефолтних налаштувань за замовчуванням виконують клавішею Enter. Також через нижнє меню, де є опція Save and Exit для збереження встановлених налаштувань, наприклад пріоритетність завантаження з жорсткого диска або зовнішнього накопичувача.
На офіційному сайті виробника сказано, що запустити Біос можна двома стандартними методами:
У старіших моделях Dell увімкнути Біос допоможуть клавіші;
Будь-який виробник ПК і ноутів розміщує на своєму сайті інформацію про те, як зайти в BIOS, оновити його або відновити налаштування за замовчуванням.
Способи потрапити в BIOS/UEFI на ноутах Hewlett-Packard залежать від моделі та року випуску. Але два основні способи це:
Якщо метод не спрацьовує, натисніть Fn+F1, Delete або F3, F6, F11.
Зайти в БІОС на ноутбуці Самсунг можна, утримуючи одну з таких кнопок на клавіатурі в момент увімкнення:
Можливо, знадобиться натискати функціональні клавіші одночасно з Fn: Fn+F2, Fn+F8, Fn+F12. Кнопка Fn виконує функцію Shift для функціональних клавіш.
Біля Power Button є спеціальна кнопка Assist:
Для старіших моделей спрацюють клавіші F1-F3, ESC або DEL.
Тут усе стандартно:
Для більшості моделей потрібно натискати клавішу Del, щоб увійти в BIOS. Утримуйте Delete до початку завантаження Windows.
Ноутбук |
Комбінації для входу в BIOS |
Lenovo |
|
Acer |
|
ASUS |
|
DELL |
|
HP |
|
Samsung |
|
Sony, VAIO |
|
Xiaomi |
|
MSI |
|
Усі наведені вище рекомендації можна використовувати для ноутбуків і ПК з ОС Windows різних версій. Якщо ж у вас стоїть Віндовс вісімка, Windows 10/11, зайти в біос на Леново та інших ноутбуках можна без вимкнення.
Коли комп'ютер перезавантажиться, потрібно вибрати "Пошук та усунення несправностей - Troubleshoot". Відкриється меню "Діагностика", де необхідно вибрати "Додаткові параметри" - "Параметри вбудованого ПЗ UEFI".
Алгоритм дій загалом аналогічний:
Вхід у БІОС на Windows 8/8.1 виконується за такою ж схемою через параметри, відновлення системи, особливі варіанти завантаження.
Таким чином можна зайти в біос на ноутбуці Асус і будь-якому іншому з OS Windows 10 або 11 без вимкнення. Крім того, є ще один універсальний метод потрапити в BIOS:
Потрапити в середовище відновлення "Пошук та усунення несправностей" можна, якщо перезавантажити комп'ютер, одночасно утримуючи кнопку живлення і клавішу Shift.
BIOS/UEFI – делікатний інтерфейс. Краще не заходити сюди без крайньої потреби. Але є користувачі, яким так і хочеться модернізувати й оптимізувати налаштування свого ноута. Часто це призводить до того, що ноутбук взагалі перестає завантажуватися. Виникає питання: як зайти в БІОС якщо чорний екран і хочеться все повернути, як було раніше.
Якщо система не завантажується далі заставки Windows, імовірно, у BIOS було внесено зміни, які не дають ОС завантажуватися. Наприклад, змінили порядок джерел завантаження (HDD, SSD, USB), або, ще гірше, змінили режим роботи SATA-контролера, який забезпечує обмін даними між материнською платою і дисками.
У такому разі один із варіантів порятунку – повернути БІОС до налаштувань за замовчуванням. Як це зробити:
Для збереження змін і перезавантаження натисніть Enter, якщо система це попросить. Після чого ноутбук перезавантажується і запускається з попередньо встановленими виробниками налаштуваннями BIOS.
Для скидання налаштувань BIOS на ПК можна використовувати кнопку CLEAR CMOS. Вона розташована безпосередньо на материнській платі поруч із батарейкою. Перш ніж знімати бічну панель системного блока і шукати кнопку скидання, вимкніть ПК і витягніть вилку з розетки. Коли комп'ютер знеструмлено, кнопку Clear CMOS потрібно утримувати 10 секунд, після чого відбувається скидання BIOS до заводських налаштувань.